0 items - $0.00 0

Pojęcia

faq

Pojęcia

Czym jest Survival?

Survival to inaczej sztuka przetrwania, polegająca na wykorzystaniu dostępnych środków, wiedzy oraz kreatywności i pomysłowości, aby przetrwać w często skrajnych i niekorzystnych warunkach. Rozróżniamy kilka rodzajów survivalu m. in. militarny, zielony oraz miejski. Survival w przeciwieństwie do takich dziedzin jak Bushcraft nie polega na wykorzystaniu jak najmniejszej ilości dostępnych środków, a na jak najlepszym wykorzystaniu wszystkich możliwości do osiągnięcia celu którym jest przetrwanie.

Czym jest Bushcraft?

Bushcraft to sztuka leśnego obozowania przy wykorzystaniu ograniczonych środków jakie możemy pomieścić w bagażu podręcznym (zazwyczaj mieszczący się wyłącznie w plecaku i kieszeniach ubrań). Celem Bushcraftu jest osiągnięcie jak najlepszych warunków bytowania przy ograniczonych możliwościach i w większości przypadków w zgodzie z naturą. W przeciwieństwie do survivalu nie dotyczy losowych sytuacji, a zazwyczaj przygotowanych wypraw.

Kim jest preppers?

Preppers to najprościej rzecz ujmując osoba PRZYGOTOWANA. Wbrew powszechnej opinii nie są to osoby wierzące w rychły koniec świata czy cywilizacji, są to osoby, które w oparciu o wiedzę i aktualną sytuacje geopolityczną, meteorologiczną lub naukową biorą pod uwagę fakt, iż aktualna wizja świata może się zmienić i warto na taką zmianę być przygotowanym. Preppersi posiadają zazwyczaj dużą wiedzę w zakresie, survivalu, prymitywnych metod wykonywania narzędzi budowy schronień, uprawy ziemi, myślistwa etc. Ponadto w większości przypadków posiadają zapasy, żywności, sprzętu oraz uzbrojenia.

Najpotrzebniejsze narzędzia

Najpotrzebniejszymi narzędziami w rękach preppersa, bushcraftowca czy survivalowca są:

 

– nóż – służący jako narzędzie, sztućce oraz oręż.

– krzesiwo – umożliwiające rozpalenie ognia w różnych warunkach oraz dzięki swojej prostocie wystarczające na wielokrotne użycie.

– plecak/torba – służący do przenoszenia wybranego bądź pozyskanego wyposażenia.

– zegarek – pomijając oczywistą funkcję wskazywania czasu jest również przydatny w nawigacji.

– piła/siekiera – ułatwia pozyskiwanie materiałów niezbędnych do budowy schronienia, rozpalania i podtrzymywania ognia czy budowy pułapek etc

– saperka/łopata – nic odkrywczego służy do kopania, ułatwia stworzenie jednego z najważniejszych elementów obozu LATRYNY 😉

– sznurek – możliwości jakie stwarza zasługują na osobny wpis na naszym blogu (tu będzie link jak zrobimy taki artykuł)

– WSZYSTKO co uznamy za przydatne, gdyż wszystkie sztuki opisywane powyżej wymagająkreatywności.

Podstawowe umiejętności

Najważniejszymi umiejętnościami są:

 

– Trzeźwa i logiczna ocena sytuacji

– Instynkt samozachowawczy oraz rozsądek

– Umiejętność rozpalania ognia (utrzymania ciepła)

– Umiejętność pozyskiwania jedzenia ( podstawowa wiedza z zakresu znajomości roślin i grzybów jadalnych, myślistwa, rybołówstwa etc ewentualnie poprzez  wierne modlitwy dla co bardziej gorliwych wyznawców. )

– Umiejętność pozyskiwania wody ( znajomość zagrożeń płynących z wykorzystania wody stojącej, z nieznanego źródła, nieprzefiltrowanej etc.)

– Umiejętność znalezienia, wykorzystania, bądź budowy schronień.

– Umiejętność obsługi podstawowych narzędzi (tak nie każdy potrafi bezpiecznieposługiwać się nożem czy siekierą)

– Każda umiejętność która zwiększy szanse na wykonanie zadania.